Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
17.05.2019
287

Yiyecek ve içeceklerimizi beklettiğimiz ve muhafaza ettiğimiz buzdolapları için her ne kadar çalışma sıcaklığı, hava sirkülâsyon durumu ve özellikleri etkili olsa da, buzdolabı temizliği de oldukça önemlidir.

Özellikle ağızlarını kapatmadan dolapta muhafaza ettiğimiz gıdalar, buzdolabı içerisinde döktüğümüz yemek artıkları, sebze ve meyve kokuları buzdolapları içerisinde bakteri oluşumuna ayrıca kötü bir koku oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için düzenli olarak buzdolabı temizliği yapmanızda fayda var.

Eğer buzdolabı temizliği yapmaya niyetlendiyseniz ilk olarak buzdolabınızı boşaltmak ile işe başlayın. Kısa sürede bozulma yaşayacak su içeriği yüksek gıdalarınızı temizlik süresinde başka bir soğutucuda tutmanızda fayda var.

Eğer böyle bir imkanınız bulunmuyor ise donmuş gıdaları buz doldurduğunuz bir kova içerisinde saklayabilirsiniz.

Buzdolabı temizliği yaptığınız sırada yemeklerinize madde bulaşmasını önlemek için buzdolapları tamamen boşaltılmalıdır. Buzdolaplarında gerek yumurta gerek içecek raflarını sökmeli, bu bölümleri sıvı deterjan veya sabun ile temizleyerek bir kenara koymalısınız.

Unutmamanız gereken en önemli nokta ise temizlik sırasında buzdolabının fişini çekmek olmalıdır. Bunu yapmanız sonrasında sırası ile buzdolabını boşaltabilir ve temizliğe geçebilirsiniz.

Buzdolabı Temizliğinde Cihazınızın Önerdiği Temizlik Malzemelerini Kullanın

Kullanma kılavuzlarında buzdolapları temizliği hakkında sizlere bilgi verilmekte ayrıca temizlik malzemesi önerisi de yapılmaktadır.

Uzmanlar tarafından önerilen temizlik malzemelerini kullanmanız daha başarılı sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Buzdolabı temizliklerinde aşındırıcı özelliği bulunan kimyasal madde kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Bu kimyasal maddeler çizilme, aşınma ve lekelenme gibi birçok soruna neden olabilmekte, bu aşınan yerlerde ise mikro organizma faaliyetleri gözlemlenmektedir.

Doğal içeriği bulunan temizlik malzemeleri kullanmanız daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Bu temizlik malzemeleri arasında sirke veya karbonattan yardım alabilirsiniz.

Buzdolabı temizliğinde en fazla dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi parça parça temizlik yapmaktır. Böylelikle temiz olan yerler ile kirli yerler arasında teması ortadan kaldırabilirsiniz.

Sünger veya bez yardımı ile yapacağınız temizliklerde, buzdolabınızın ıslak kalmamasına özen göstermelisiniz. Bunun için temizlik sonrasında buzdolabınızın içini ve söktüğünüz parçaları kurulayarak buzdolabınıza yerleştirmelisiniz.

Buzdolabınızın içerisinde kötü koku ortadan kalkmaz ise bir miktar çay posasını kaba koyarak buzdolabında bırakabilirsiniz.

 

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno