Kola Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kola Lekesi Nasıl Temizlenir?
16.05.2020
588

Gündelik hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkan kola lekesi nasıl temizlenir sorusuna aslında çok basit uygulanacak yöntemler ile cevap verilebilir. Gerek kıyafetler, gerek halılar ve yatak örtüleri, yaşam alanlarını etkin olarak kullandığımız için, kola lekesi bulaşan alanların da artış gösterdiğini biliyoruz. Fakat bu işi en kısa yoldan, zahmetsiz ve kesin çözüm olarak nasıl bulunacağı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, doğru yerdesiniz diyebiliriz.

Kola lekesi, bilindiği üzere nereye dökülürse dökülsün, elimizle temas ettiğimiz zaman yapış yapış olma özelliğine bürünür. Bunun sebebi ise, tamamen içerisinde barındırmış olduğu şeker oranı ve asit oranına bağlıdır diyebiliriz. Ancak yinede içerdiği maddeler bizi pek fazla ilgilendirmiyor olsa da, temizlik uygulanacak alanların, deterjan seçimi konusunda çok büyük önemi vardır diyebiliriz.

Şekerli ve asitli içeceklerin tek çözümü, yüzeye hafif masaj yapar gibi yumuşak sünger ve küçük fırçalar aracılığı ile yapabilir. Bu tamamen geniş kapsamlı bir konudur. Gelelim kola lekesi nasıl çıkar, asıl sorumuzun cevabını vermeye.

Kola Lekesi Nasıl Çıkar, Hangi Türk Temizlik Ürünleri Kullanmalıyım?

Eğer kola kıyafetimiz veya herhangi bir örtü üzerine doğrudan temas ettiyse, bunun ilk etapta yapılacak önlemi soğuk suda bekletme yöntemi olacaktır. Çünkü soğuk su, doğrudan temas ettiği kola lekesinin diğer alanlara dağılmasını kısa bir sürede önleyecektir.

Örneğin şeker içeriğinden kaynaklanan bir yapışkan hissi bardır. Bu yapışkan hissi, diğer alanlara yayılmak yerine, suyun bulunduğu bölge içerisinde kalır. Sadece kendi etrafında bir daire oluşturur ve etrafına kesinlikle temas etmez. Suda bir süre bekletmiş olduğunuz kıyafetinizi, veya örtünüzü daha sonra yıkamak için makineye attığınız zaman, yüksek ısı enerjisi ile birleşip, yaklaşık 40 – 45 dakika yıkanmasının ardından, sizlerde göreceksiniz ki, lekeden eser kalmamış olacak.

Diğer bir yöntem ise deterjan ile kola lekesi çıkarmak. Tabi ki sizlerin de bildiğiniz üzere, bazı deterjanlar, o kadar inatçı leke olmasına rağmen her konuda üstün başarı sağlamıştır. Doğrudan makineye atmak yerine, makine deterjanı ile üzerine uygulanacak 1 tatlı kaşığı kadar makine tozu işe yarayacaktır. Fakat bunu uygularken de, ılık su ile hafif ovalayarak yapacağınızı unutmayın.  Ilık suyla birlikte tüm leke alanına temas etmeye başlarken, köpürtme işlemi yapmanız gerekecek. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra kola lekesinden iz kalmayacak. Kola lekesi nasıl temizlenir, alternatif olarak gelin sirkenin kola lekesi üzerindeki etkilerini inceleyelim.

Peki Sirke Kola Lekesini Çıkarır mı?

Evimizde hemen hemen gerek yediğimiz yemekler, içtiğimiz bazı içeceklerin içerisine konulan sirkeler, artık temizlik noktasında da çok önemli faktörler barındırıyor diyebiliriz. Kola lekesi çıkarma konusunda da oldukça önemli olan sirke, lekeler üzerine doğrudan temas edilmelidir.

Sirkeyi lekeye uyguladıktan sonra unutmamanız gereken en önemli konu ise, kesinlikle 5 dakika üzeri bekletmeden makineye atmalısınız. Sonuçta leke temas etmiş alan sadece örtüler olmayabilir. Kıyafetleriniz üzerinde uygulanan sirke, kıyafetin kalitesine göre, pamuk yün, gibi çeşitleri olduğu için sirke çok etkili bir temizlik maddesi olduğu için zarar verme olasılığı da yüksektir. Fakat bizim sizlere vereceğimiz kesin ve kalıcı çözüm temizlik deterjanı ve ikinci bir çözüm olarak da elde yıkama kalıcı ve kıyafet ile eşyalarınıza verilecek zararı minimum seviyede tutacaktır.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno