Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?

Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?
05.02.2020
283

Birçok toplumun önemli parçaları arasında yer alan şarap, en fazla tüketilen alkol ürünleri arasında da yer almaktadır. Üzümün mayalanması ve fermente edilmesi sonucunda ortaya çıkan bu ürün, kimi zaman aşk kimi zaman ise sağlığa faydası ile gündeme gelmektedir. Kutlamalarda, yemek yanında veya daha farklı sebeplerle içilen bu ürün, bazen ufak kazalar sonunda dökülebilmektedir. Üstünüze, halınıza veya mobilyanıza dökülebilen bu ürün, leke açısından oldukça zor bir şekilde çıkarılabilmektedir. Yanlış müdahale veya geç müdahale sonrasında neredeyse kalıcı hale gelen bu lekelerden, hızlı ve etkili yöntemle kurtulabilirsiniz.

Canınızı epeyce sıkabilecek şarap lekesinden kurtulabilmek için ilk olarak dökülen bölgeyi hızlı bir şekilde kurutmaktan geçmektedir. Havlu veya kağıt havlu gibi bir malzeme ile ovalama veya sürtme yapmadan şarabı çektirmeye çalışmalısınız. Şarabın işlememesi açısından hızlı bir şekilde yapmanız gereken bu işlem sonrasında birkaç farklı temizlik ürünü kullanarak bu lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Şarap Lekesi İçin Kullanılan Malzemeler

Eğer kıyafetinize dökülen bir şarap lekesinden muzdarip iseniz, ilk olarak giysinizin etiketinde bulunan talimatlara göz gezdirmelisiniz. Kıyafetlerinize zarar vermeden yapacağınız temizlikler ile şarap lekesini ortadan kaldırabilirsiniz. Kurumasına izin vermeden yapabileceğiniz şarap lekesi temizliğinde, dökülen ürün grubuna uygun olarak temizlik yöntemi seçmelisiniz. Bez ve havlu gibi ürünler ile şarabı çektirmeniz sonrasında, alana tuz dökerek şarabın iyice emilmesini sağlayın.

Tuz sayesinde kumaşa iyice işlemesini önleyebileceğiniz şarap lekelerini, daha sonra soğuk su ve deterjan kullanarak temizleyebilirsiniz. Doğal temizlik malzemelerini kullanarak da yapabileceğiniz şarap lekesi temizliğinde, sodayı da kullanabilirsiniz. Sağlık açısından da oldukça önemli olan sodalar, etkili bir leke çıkarıcı olarak karşınıza çıkmaktadır. Şarap lekesi olan bölgeye sodayı dökerek lekeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer soda tek başına yeterli gelmez ise tuz ile birlikte uygulayabilir, eğer buda yeterli gelmezse deterjan kullanabilirsiniz. Şarap lekesinde kullanabileceğiniz bir diğer ürün de bulaşık deterjanı ve oksijenli su karışımıdır. Bu karışım bekleyen şarap lekelerini dahi ortadan kaldırabilmektedir. Karşımı kirlenen alanın üstüne dökebilir ve bir süre bekledikten sonra lekenin çıktığını izleyebilirsiniz.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno