Düzenli ve Temiz Bir Ev İçin Bunları Uygulayın

Düzenli ve Temiz Bir Ev İçin Bunları Uygulayın
15.06.2020
318

Bazen habersiz ve aniden yapılan misafir baskınları, ne yazık ki ev hanımlarının ansızın dağınık olarak karşılamasına sebep oluyor. Yada bizler, habersiz gitmiş olduğumuz evlerde, düzenli ve yığılmış bulaşıklar olduğunu görürüz. Veya bir arkadaş, eş dost, akraba. Hoş kokulu bir ev ile karşılaşmamız da mümkün. Peki bu hoş kokulu ve düzenli evimiz ile misafirleri karşılamak için ne yapmak gerekiyor? Bu yazımızda size bunlardan bahsedeceğiz.

Evinizi Rutin ve Belirli Aralıklarla Temizleyin

Aslında birikmiş ve başını alıp giden bulaşıkları yıkamak, temizlemek yerine, günlük yapılacak işlerinizi belirleyin. Yani ;

  • Bulaşıkları biriktirmeyin, zamanında yıkayın
  • Mutlaka günlük evinizi süpürün
  • Toplu temizlik yerine parça parça temizlik yapın

Örneğin, mutfakta yemek yapıyorsunuz, yemek için çıkan bulaşıkları hemen yıkanmadığı zaman, birde üstüne yemek sonrası çıkan bulaşıklar çıkıyor, ve sizler yemeği yedikten sonra gözünüze bir dağ gibi büyüyor. Bunun yerine zamanında yapmış olursanız, emin olun ki bir süre sonra o işe kendinizi vermiş olursunuz ve sizin gözünüzde çok fazla büyümez.

Günlük olarak süpürülen evlerde kesinlikle toz yığılması olmaz. Bazen yorgun olursunuz, bazen hasta, fakat elzem durumlar dışında, evin her yerine toplu girmektense, en azından parke üzeri ve halılar üzerinde oluşan pislikleri günlük alarak, en azından temizliği minimum seviyelere çekmiş olursunuz.

Toplu yapılan temizliklerde, neredeyse sabahtan başlayıp, akşama kadar hala temizlik yapıp, ve bunun üzerine çok yorulduğunuzu göreceksiniz. Fakat buna gerek yok. Örneğin evde zaten yapılacak işler bellidir. Toz almak, parkeleri silmek, vestiyer içi düzenleme, kirli çamaşırlar, bulaşıklar vs. Eğer bunların hepsini biriktirip tek bir günde yaparsanız, hem verim alamazsınız, hemde kendinizi yorarsınız.

Örneğin, bir gününüzü dolapların içine ayırın, diğer gün yerleri süpürün ve silin, diğer gün dolapların içini elden geçirin. Bu şekilde yapılan temizlikler hem sizi yormaz, hemde temizlemiş olduğunuz alanlara daha iyi konsantre olmanızı sağlar.

Kullanmadığınız Eşyalarınızı Ortadan Kaldırın

Çok eşya demek, çok toz demek, çok toz demek çok iş demektir. Sadece bununla kalsa yine iyi, kullanılmayan eşya çok kalabalık etmesi demektir. Eğer titiz ve düzenli bir ev hayal ediyorsanız, öncelikle kalabalık yapan ve az kullanılan eşyaları ortadan kaldırmanız gerekiyor.

Genelde televizyon üniteleri, dolapların içi ve konsollar. İçerisinde daha önceden koyup, unuttuğumuz bazı eşyalar vardır. Bu eşyalar zamanla durdukça, biz görene kadar veya o alanı temizleyene kadar hem tozlanır, hemde kalabalık yapar. Düzenli bir ortamda kesinlikle olmaması gereken tek şey kalabalıktır. Kendinize bir yer belirleyin ve kullanılmayan, veya çok az kullanılan eşyalarınızı orada muhafaza edin.

Unutmayın ki temiz ve titiz bir ev içerisinde yaşam alanımızı sürdürmek, görsellik açısından ve misafir karşılama açısından, sizlerin omuzlarınızdaki yükü en az seviyeye indirmeye yetecektir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno