Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?
04.07.2019
1.065

Özellikle yemek yaparken etrafa sıçrayan yağlar, zamanla inatçı lekelere dönüşmektedir. Bunları ortadan kaldırmak süreç uzadıkça daha da zorlaşmakta ve tezgah ile dolaplarda biriken yağ lekeleri kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Temizlemesi en zor lekeler arasında yer alan bu yağ lekeleri, aslında oldukça kolay temizlik yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ev kadınlarının en çok vakit geçirdiği alanlarda birisi olan mutfakların temizliği, sağlık açısından oldukça önemlidir.

Yağ lekelerinden kurtulmak istiyorsanız ilk olarak bu yağlanmaları azaltmaya dikkat etmelisiniz. Bunun için özellikle yağlı yemekler yaptığınız sırada ocağın yanına gazete kağıdı serebilir veya her gün nemli bir bez ile mutfak tezgahını ve yağ sıçraya dolapları temizleyebilirsiniz. Böylelikle yağ lekelerinin kabuk bağlamasını ve kalıcı hale gelmesini önleyebilir, genel temizlik esnasında zorlanmadan mutfağı halledebilirsiniz.

Mutfağınızda yer etmiş yağ lekelerinden kurtulmak için pek çok farklı yöntem ve malzeme yer almaktadır. Birçoğumuzun evinden rahatlıkla bulunabilen malzemeler yardımı ile yapabileceğiniz bu temizlik sonrasında, daha temiz ve daha hijyenik bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Yağ Lekelerini Temizlemek İçin Yöntemler Nelerdir?

Yağ lekelerini giderebilmek amacıyla; Sirke, Kabartma Tozu, Karbonat, Bitkisel Yağ, Bulaşık bezi, Sünger ve Sprey şişesinden yardım alabilirsiniz. Sirke kullanarak yağ lekelerini ortadan kaldırabilir ve bu malzemeyi bütün mutfağınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Temizlik yapılacak olan alana göre sirke ve su karışı ayarlayarak temizliğe başlayabilirsiniz. Sprey şişesine doldurabileceğiniz sirkeyi, yağlı bölgelere sıkmalı ve 5 dakika kadar beklemelisiniz. Ardından ise bir baz yardımıyla yağ lekelerini rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Karbonat ile mutfak dolaplarınızın dışında tüm mutfak bölgelerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Oldukça etkili bir leke çıkarıcı olan karbonat, su ile karıştırılarak uygulanmaktadır. Temizlik yapılacak alana göre bu malzemeyi arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Yağ lekelerine bu karışımı sürmeli ve bir süre bekleterek durulamalısınız.

Kabartma tozu da mutfak lekelerini ortadan kaldırabilmeniz için oldukça etkili bir temizlik malzemesidir. Nemli bir mutfak bezine kabartma tozunu dökmeli ve yağ bulunan bölgeleri silmelisiniz. Aşındırıcı özelliği bulunan kabartma tozunu kullanırken çok bastırmamaya özen göstermelisiniz.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno