Pratik Ev Temizliği

Pratik Ev Temizliği
12.02.2018
308

Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Evde yaygın olarak kullanılan eşyalardan biri olan halılar, gün içerisinde birçok toz ve lekeye maruz kalırlar. Halılarda derinlemesine temizlik için suyun içerisine ekleyeceğiniz sirke lekenin temizlenmesini sağlar. Ayrıca bu karışımın içerisine biraz nişasta eklerseniz, halıdaki nem ve yağı çekmiş olursunuz. Bu karışımı halıda yarım saat beklettikten sonra süpürmeniz yeterli olacaktır.

Yağ Şişeleri Nasıl Temizlenmeli?

Yağ şişeleri yağın kullanımı sırasında çok büyük kolaylık sağlasa da ağız kısmının dar olması nedeniyle temizlik esnasında büyük sıkıntılar yaşatır. Ayrıca yağ şişelerinin içerisinin kimyasal temizleyiciler ile temizlenmesi çok önerilmemektedir. Yağ şişesinin içerisinin sodalı su ile ağzı kapalı olacak şekilde çalkalanmalıdır. Soda kenarda ve dipte kalan yağ lekelerinin temizlenmesini sağlayacaktır.

Ampul Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Genellikle mutfakta bulunan ampuller, yemek kokusu ve yağı yüzünden çok fazla kirlenmektedir. Bu ampulleri temizlemenin en pratik yolu, alkol ile temizlemektir. Eşit miktarda karıştıracağınız alkol ve su ile ampulün dışını nazikçe sildikten sonra kuru bir bezle kurulamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ampulün üzerine az miktar parfüm sıkarsanız, ampul ısındığında odaya hoş bir koku salar.

Musluk Parlatma Yöntemi

Musluklar mutfak ve banyolarda sürekli kullanımları nedeniyle bir süre sonra kireç ve sabun artıkları nedeniyle parlaklığını yitirebilir. Ankara Temizlik bir sprey şişesi içerisine doldurduğunuz beyaz sirkeyi musluğa sıkıp, bez yerine eski bir naylon çorap ile silin. Eğer lekeler inatçı ise, diş fırçasını ıslattıktan sonra üzerine kabartma tozu ekleyip, musluğun her tarafını fırçalayın.

Tıkanmış Lavaboların Temizliği

Tıkanmış lavabo giderlerini ağır kimyasallar kullanmadan, her evde bulunabilecek malzemeler ile kolayca açabilirsiniz. Lavabonun deliğini kapatacak şekilde 1 su bardağı karbonat döktükten sonra üzerine 1 su bardağı sirke dökün. Elinize eldiven takıp lavabo deliğinin tıpasını takın. Yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sonra tıpayı çıkartarak üzerine 1 litre kaynar su dökün.

Cam Temizliği

Cam temizliği yapılan temizliklerin en önemlisi, en zahmetlisidir. Cam silmek için hazırladığınız suyun içerisine ekleyeceğiniz tuz camlarınızı daha hızlı temizlemenize yardımcı olacaktır. Camları sildikten sonra toz tutmasını ve buhar oluşmasını engellemek içinse yine temizleme suyunuzun içerisine biraz sirke katıp silebilirsiniz. Sirke kokmasını engellemek içinse üzerinden temiz suyla geçmeniz yeterli olacaktır.

Mermer Tezgâh Temizliği

Mermer tezgahlar düzenli olarak temizlenmediği takdirde sararmakta ve su lekesi tutmaktadır. Kimyasal temizleyiciler zamanla mermer tezgâhın aşınmasına neden olur. Mermerin en büyük düşmanı çok sıcak tencerelerdir. Sararmış mermerler için en iyi temizlik yolu bol limonlu tuzlu suyla ovulmasıdır. Mermer ovulduktan sonra pamuklu bir bez ile durulanırsa ilk günkü parlaklığına geri dönecektir.

Ütü Tabanı Temizliği

Ütü tabanı, kumaşlar ve sudan dolayı çok çabuk kirlenir. Kumaş lekeleri için, ütü fişte takılı değilken en yüksek ısıya ayarlayın. Daha sonra fişe takıp ısınmasını bekleyin. Isındıktan sonra fişten çekip gazetenin üzerine bastırın. Bu ütü tabanını temizleyecektir. Bir başka yöntem ise üzerine balmumu sürülmüş bir bez parçasının üzerinde ütüyü gezdirin.

Saç Fırçası Temizliği

Saç fırçalarının dipleri kullanılan sprey, jöle, krem vb. maddelerden dolayı çok fazla kirlenir. Fırçayı sabunlu su ile yıkadıktan sonra 4 su bardağı suyun içerisine 1 çay kaşığı amonyak atılan karışımın içerisinde 5-10 dakika kadar bekletilmeli. Ilık suyla güzelce duruladıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Bir başka yöntem ise ıslatılan kuru kepek fırçaya dökülür ve başka bir fırça ile temizlenir.

Tül Perde Temizliği

Tül perdelerin temizliği ev temizliğinin başında gelir. Sararmış tülleri temizlemek için 1 bulaşık makinesi tabletini çamaşır makinesinin içerisine eklemeniz yeterli olacaktır. Bir başka yöntem ise makinanın deterjan kısmına 1-2 çorba kaşığı toz şeker atılmasıdır. Ayrıca su sıcaklığı 30 derecenin altında olmalıdır. Tüller narin yapıda ise nevresime sarılarak çamaşır makinesine atılmalıdır.

Çatal Bıçak Kararması

Çatal bıçakların sürekli kullanımından dolayı zaman içerisinde kararmaya başlarlar. Eğer çatal ve bıçaklarınız kararıyorsa bulaşık makinanızın deterjan gözüne ayda bir defa olmak şartıyla çamaşır suyu dökmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca çatal ve bıçaklarını bir miktar çamaşır suyu konulmuş suda kaynatın. Daha sonra bol su ile duruladıktan sonra yumuşak bir mutfak beziyle silin.

Toz Bezlerinin Bıraktığı Lekeler

Toz almak temizliğin en birinci kuralıdır. Fakat bazı bezler ne yapılırsa yapılsın arkasında toz bırakmaktadır. Toz bırakmasını engellemek için durulama suyuna bir miktar gliserin koymak yeterli olacaktır. Bir başka çözüm ise tozlu bölgeyi mikro fiber bez ile silmek. Micro fiber bezler çok küçük tozları da alarak pratik bir temizlik sağlar.

Fırın Kokusunun Temizliği

Fırınlarda sürekli olarak yemek pişirildiği için yemek kokuları birbirine karışabilir. Bu da kötü garip bir kokuya neden olur. Bu nedenle her kullanımdan sonra fırın havalandırılmalıdır. Bir başka yöntem ise yarısına kadar su bulunan tavanın içerisine katılmış bir miktar sirkeyi fırında ısıtın. Birkaç dakika fırının içinde bekletilen sirkeli suyu yine içerisinde soğumaya bırakın.

Çaydanlıktan Kireç Temizleme

Çay demlerken kullanılan suya göre çaydanlıkların dipleri belli bir oranda kireçlenir. Yaklaşık 1 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı sirkeyi çaydanlığa dökün ve kaynatın. İkinci yöntem ise 1 bardağı suya 2 çorba kaşığı limon tuzu katıp kaynatmaktır. Kaynamış su döküldükten sonra çaydanlığı deterjanlı su ile yıkayabilirsiniz. Çaydanlığınızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Sararan Tava ve Tencere

Teflon tavalar ve tencereler sık kullanımından dolayı zamanla sararır. Bunu önlemek için, tencereye veya tavaya su ve az miktarda çamaşır suyu ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu dökün ve önce sıcak sonra soğuk suyla durulayın. Tencerenin dibindeki sarı renk kaybolacaktır. Buna ek olarak tencereyi temizlerken bulaşık suyunun içerisine biraz sirke de katabilirsiniz.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno