Bilgisayar Temizliği İçin Önemli Noktalar

Bilgisayar Temizliği İçin Önemli Noktalar
05.06.2019
303

Günümüzde neredeyse her insanın evinde bulunan bilgisayarlar, yaşamın en önemli parçalarından biri haline gelerek her gün kullanılmaktadır. Alışveriş, eğlence, haber ve ticaret konusunda her şeyi daha kolay bir hale getiren bilgisayarlar gündelik kullanım sırasında sık sık kirlenebilir. Bilgisayarda kir fark edilmeyen bir düzeye ulaştığında da bilgisayar bakteri ve lekeler nedeniyle arızalar dahi ortaya çıkarabilir. Bu nedenle bilgisayarlarda mutlak bir şekilde hassas bir temizlik gerçekleştirilmesi önemlidir.

Bilgisayar temizliği gerçekleştirirken ekran, kasa, klavye gibi her bölge ayrı ayrı hassas şekilde temizlenmelidir. Örneğin ekran temizliği gerçekleştirmek için öncelikle bilgisayarın fişten çekilmiş olması gerekir. Tamamen kapalı şekilde ekranı temizlemek için öncelikle temizlik solüsyonları veya yumuşak bir cam bezi kullanılarak tozlar alınabilir. Ayrıca ekran temizliği için hassas üretilmiş malzemeler kullanılabilir. Ekran üzerinde fazla baskı uygulamadan hafifçe silinmelidir.

Yan Aksam ve Aksesuarların Temizliği

Bilgisayar ile birlikte eş olarak kullanılan mouse, klavye, hoparlör ve kablo gibi aksamların temizliğini gerçekleştirirken de yine hassas malzemeler kullanmak önemlidir. Özellikle en çok kirlenen parçalardan biri olan bilgisayar mouse ve klavyesi üzerinde fazla baskı uygulamadan nemli bir bez veya toz fırçası ile silme işlemi yapılabilir.

Masaüstü bilgisayarlarda kasanın dış kısmı temizlenebilir ve iç kısmında da özellikle fan gibi noktalarda toz alma işlemi yapılması faydalı olur. Bilhassa yaz aylarında çok aşırı derecede toz biriktiren fan kısmı, aşırı ısınarak bilgisayarın iç yapısına zarar verebilir.

Bilgisayarın iç bölümünde ise işlemci, RAM, güç kaynağı, sabit sürücü ve bellek gibi noktaların temizliğini sağlarken, çok daha yüksek bir hassasiyet gerekir. Bu tip noktalarda elektrik süpürgesi gibi noktalar ile temizlik yapmaya kalkışmak çok yanlış olacaktır. Bu nedenle evinizde bulunduğu takdirde kompresör kullanarak toz temizliği yapılabilir. Eğer bu malzemeler bulunmuyorsa hassas bir fırçayla su ve deterjan gibi maddeler kullanmadan temizlik yapılabilir.

Makine içerisinde özellikle laptop cihazlarında ise basınçlı hava setleri kullanılmasıyla temizlik daha rahat yapılabilir. Her bilgisayar parçası iyi bir şekilde temizlendikten sonra bilgisayar içerisinde ıslak bir nokta kalmaması ve kasanın aynı şekilde kapatılarak tekrar kullanılması önemlidir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno