Ev Temizliğinde Pratik Öneriler

Ev Temizliğinde Pratik Öneriler
24.09.2015
282

Sağlığımıza zarar verebilecek ortamlardan korunmak için yapacağımız tüm uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümüne hijyen denir.

Her birey kendi temizliğinden sorumludur. Çocuklarda ise anne, baba veya çocukları yahut eğitmenler tarafından çoğu zaman Ankara temizlik uygulamaları bizzat yapılarak öğretilmektedir. Temizlik işleminin çocukluktan sonra insanın kendisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Her zaman yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması çok önemli bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapmak bir başka temizlik uygulamasıdır. Herkesin gün aşırı bir defa banyo yapması sağlığımız için önemlidir.

Temizlik, Bizler İçin Toplumda Saygınlık Derecemizi Etkileyen Önemli Unsurlardan Biridir!

Örneğin; temizliğin sadece görünür olan kirlenme olduğunda yapılması çok da yeterli değildir. Sabah uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi gündelik temizlik uygulamalarındandır.

Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek mümkün değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve anti bakteriyel sabun gelmektedir.

Bunun yanı sıra Türk halkına özgü kese, banyo lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, vücut losyonları önemli temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla hatta aile bireyleri ile de paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

İnsan hayatında sağlığını korumanın en önemli yolu temizliktir. “Temizlik imandandır.” hadis-i şerif

Ev Temizliğinde Pratik Öneriler

Öncelikle bahsedilen temizleme tekniklerinin hepsi pratikte denenmiş olup hiçbir sorun ile karşılaşılmamıştır.

Demlik veya çaydanlığınızın içinde biriken kireç ve sararmalar temizlemek için 15 dakika kadar demliklerinizin içinde sirke kaynatın.

Su içilen özellikle şebeke sularından dolayı, sürahinizin dibi kir tutmuş ise, içine bir avuç tuz ile sirke koyup çalkalayınız, tertemiz olacaktır.

Bakır kaplarınızı parlatmak için fiber optik bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırı ovun. Yağlı şişeleri temizlemek için önce yıkamak gerekir. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak sallamaya başlanır.

Üç dakika kadar sallanan şişe çalkalanıp bu sefer içine Türk kahvesi telvesi ilave edin. Bir sürede bu şekilde sallanan şişe kısa zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş olur.

Evde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için lütfen tuz kullanmayınız, nedeni ise karıncaların tamamının ölmesidir. Kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir.

Bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katmakla bulaşıklarınızın daha kolay ve güzel yıkandığını göreceksiniz. Paslanmaz çelikten tencereler zamanla parlaklığını kaybedebilir.

Biraz sirkeyi ateşe koyup ısıtın. Sonra yumuşak bir bezi bu ilik sirkeye batırarak iyice ovun. Ama sonra da iyice durulayın. Bir fanila parçasıyla parlatırsanız çelik tencereniz pırıl pırıl olur.

Kesme kristallerin ışıl ışıl parlaması için yıkadıktan sonra durulama esnasında sirkeli suya batırın. Göreceksiniz ki bardaklarınız veya kadehleriniz pırıl pırıl olacak.

Taze sebzelerinizi tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su, sebzeleri daha etkili ve çok çabuk temizler.

Parlaklığını yitirmiş bir sürahiye eski halini kazandırmak için yarısına kadar yırtılmış gazete kâğıdı ile doldurun, üçte birine de sıcak su doldurup sıkı sıkı sallayın. Teflon tavalar, tencereler çok kullanılmaktan ötürü zamanla sararır.

Bunu önlemek için zaman zaman, içine su biraz da çamaşır suyu koyduktan sonra ateşin üstünde kaynatın. İndirince de önce sıcak sonra da soğuk suyla iyice durulayın. Teflonunuzun sarı rengi tamamen kaybolacaktır.

Yemek pişirirken tencerenin dibi mi tuttu? Bir gece tuzlu suda bekletin ve tencere daha kolay temizlenecektir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno