Halı Temizliği Nasıl Yapılır

Halı Temizliği Nasıl Yapılır
29.03.2018
400

Halılar ev yaşantımızın vazgeçilmezlerindendir. Hem evi sıcak tutar hem de dekoratif anlamda güzel gözükerek sürekli kullanılan eşyalardandır. Ama en çok kirlenen eşyalardan da biridir.

Dışarıdan üzerimizde gelen tozlar, kirler, dökülen çaylar, vb. kirler zamanla halıda birikerek halının derinlerine işler ve kötü kokulara neden olur. Bu kokular oldukça rahatsız edicidir. Eğer ki evde çocuğunuz varsa o halıdaki kirlerin temizliği daha çok zorlaşır.

İlk olarak halıları güzelce süpürmek gerekir. Süpürgeyi düzenli şekilde yapmak şarttır. Süpürgenin ulaşamadığı toz, kir halı da derinlerine iner. Bu nedenle belli aralıklarla halıda derinlemesine temizlik yapmak gerekir. Halı temizliğinde belli başlı yöntemler vardır.

İlki profesyonel halı yıkama firmalarına başvurmaktır. Ama bazen yıkatılan halılar beğenilmeyebiliyor. Bunu için birçok kişi halılarını kendi yıkamayı tercih ediyor.

Halı temizliği için üretilen halı makineleri de oldukça işe yaramaktadır. Fakat halı yıkama makinesini kullanmakta oldukça zordur. Halı yıkama makinesini kullanmak güç ister ve çok yorar. Bu nedenle bu yöntemi tercih edenler kadar, etmeyenlerde fazladır.

Ancak bu konuda Ankara temizlik şirketleri aracılığı ile profesyonel yardım alabilmeniz mümkündür. Diğer bir yöntem ise evde doğal yollarla yapılan temizliklerdir.

Doğal Yöntemle Halı Nasıl Temizlenir?

Halı temizliğinde karbonatın etkisi büyüktür. Karbonatı kirli olan halının üzerine serperek 1 saat bekleyin, daha sonra süpürge yardımıyla serptiğiniz karbonatları süpürün. Karbonat bakterileri yok ederek, kötü kokuların gitmesine de yardımcı olur. Bir diğer doğal yöntem ise sirkedir. Suya sirke ekleyerek halıları silmeniz, kötü koku ve lekeleri gidermeye yardımcı olacaktır.

Lekeyi çıkarmanın en önemli yolu ise, dökülen lekeye zaman kaybetmeden hemen müdahale etmektir. Dökülen lekenin üzerine hemen soda dökerek lekenin derine inmeden yüzeye çıkmasını sağlayarak lekeyi temizlemek gerekir.

Halıdan gelen kötü kokuları yok etmenin diğer yöntemi, satılan halı şampuanlarıdır. Halı şampuanıyla düzenli şekilde kullanılmalıdır. Halı şampuanını suyun içene katarak halıyı şampuanlamak gerekir. Daha sonra bez yardımıyla halıyı iyice durulayıp, süpürgeyle süpürerek halıyı kurutup temizlik bitirilir.

Halıya diğer genel temizlik malzemeleri sürmek kesinlikle yanlıştır. Özellikle çamaşır suyu, çünkü çamaşır suları halınızı yıpratarak halının rengi de solmalara neden olmaktadır

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno