Kimyasal Temizlik Maddesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal Temizlik Maddesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
19.05.2020
362

Kimyasal temizlik maddesi kullanımı ile ilgili, hayatınızda kullanmak zorunda olduğunuz çamaşır suyu, ve diğer kimyasal maddelerinin nerelerde ve nasıl kullanacağı ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağız. Bu önemli bilgilerin, en başta insan sağlığı açısından önem taşıdığını belirtmekte fayda var.

Kimyasal temizlik malzemelerinin, yalnızca sanayi ve fabrika ortamlarında kullanılmadığını biliyoruz. Günlük temizlik yaparken sıklıkla kullandığımız kimyasal maddeler olabiliyor. Bu maddelerin doğru kullanımlarını bilmek, can sağlığımız başta olmak üzere, daha sonra evlerde yüzeylere zarar vermeden kullanmak çok önemlidir. Mutfak ve banyoların, çamaşır ve bulaşıkları yıkadığımız cilalı deterjanlar lpg kimyasalları olarak bilinirler. Evlerimizde kullandığımız kimyasal maddelerin bir örneğini verebiliriz. Örneğin ;

Sabun, hijyen kuralları dahilinde ve sıklıkla günde en fazla kullanılan kimyasal olarak bilinir. Fakat bu kimyasalın içerisindeki yağ asitleri ve Sodyum ile Potasyum tuzlarından meydana gelen bir bileşik olmasıyla beraber, diğer tehlikeli kimyasallardan ayırabiliriz.

Kimyasal Temizlik Maddesi Kullanımı, Deterjan Karışımları

Deterjan türleri, sabunun aksine sert suda çözelti oluşturmazlar, bu sebeple sert sularda daha iyi temizlendiği gözlemlenmiştir. Deterjanların köpük düzenleyici katkı maddeleri vardır. Bu maddeler sıcak suda daha iyi temizleme özelliklerine sahiptir. Tabi temizlik dışında oluşturmuş olduğu olumsuzlukları da belirtmekte fayda vardır. Bu olumsuzlukların en önemlisi olarak, ortamdaki canlı tür adedini azaltmasıyla, ve belirgin değişiklerin ortaya çıkmasıyla oluşur.

Çamaşır suyuna bazı karışımlar uygulamak, yapılacak temizliğin kalıcı olacağı anlamına gelmez. Hatta bazen sağlığımızı da ciddi derecede riske atacak sonuçlar doğurabilir. Bu bağlamda, çamaşır suyu ile karıştırılan alkolün sonucunda hidroklorik asit ortaya çıkar. Bu asidin sinir sistemleri, böbrek, karaciğerler, ve ciltlerde kalıcı hasara neden olabilmektedir. Cam temizleyicileri, tuvalet ve bulaşık makinesi temizleyicileri,  için kullanılan bu karışımı doğrudan yüzeylere uygulamanız, hem kalıcı zarara hemde ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartabilir. Bu yüzden kimyasal temizlik maddesi kullanımı, son derecede hayatımızda önemli yer teşkil etmektedir.

Tuz Ruhu ve Çamaşır Suyu Karışımı

Çamaşır suyu başlı başına kimyasal temizlik maddesi kullanımı olarak, en çok dikkat edilmesi gereken kimyasal maddedir. Çamaşırları, saçımızı, dişlerimizi ve deriye nüfuz eden etkileşimi beyazlatma etkisiyle, kir ve lekelerin çıkmasına yaramaktadır.  Genelde bazı ev hanımlarının bilinçsiz olarak çamaşır suyu ve tuz ruhunu birlikte karıştırıp, temizlik yapma gibi bir çaba içerisine girerler. Fakat bunun insan sağlığına olumsuz yan etkileri vardır.

Buhar şeklinde ortaya çıkan gazın solunmasıyla başlayan öksürük ve yanma hissi, ve birde bunlara çabuk yorulma hissi eklenir. İleri dönemlerde ise, bunun yerini ne yazık ki solunum yetmezliği ve sürekli oksijen kullanımı getirecek kronik solunum hastalıklarına davetiye çıkaracaktır. Eğer böyle bir durumda kalırsanız, ve kalan birisine ilk yardım uygulamanız gerekecek ise, hemen temiz havaya çıkarmak ve en yakın sağlık kuruluşuna götürmeniz en doğru olanıdır.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno