Makyaj Fırçası Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj Fırçası Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
25.04.2020
231

Cilt temizliğine önem verenlerin, kullandıkları malzemelerin kalitesine önem verdikleri kadar, ciltleriyle temas ettirecekleri ürünlerin de hijyenik olmasına önem vermeleri gerekmektedir. Bunlar arasında en önemli husus, uzun süre kullanılan makyaj fırçalarının doğru bir şekilde temizlenmemesi halinde yol açacağı olumsuzluklardır. Fırçalarda kalan yağ veya makyaj artıklarının doğru yöntemlerle temizlenmemesi halinde yol açacakları bakteriler sivilce veya gözenek oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle makyaj fırçalarını temizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için açıklıyoruz.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Temiz bir şekilde kullanabilmek, uzun ömürlü olmasını sağlamak ve cilt hastalıklarıyla boğuşmamak için makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Göz çevreleri için tasarlanan fırçaların temizliğine özellikle özen göstermeli ve allık, pudra fırçalarınızı haftanın bir günü, ruj fırçalarınızı her kullanımdan sonra, far fırçalarınızı ise haftanın iki günü temizlemelisiniz. Peki bunu yapabilmenin en pratik yolu nedir diye merak ediyorsanız, sizlere yazımızda gerekli püf noktaları aktaracağız.

Kozmetik ürünlerinin satışını yapan mağazalarda makyajlarınızı temizlemek için önerilecek olan çok ürün tavsiye edeceklerdir. Ancak hem çabuk biten, hem de vaatlerini yerine getirmeyen ve maddi olarak da sizleri olumsuz etkileyecek olan bu ürünlerin yerine, daha kolay yoldan sahip olacağınız bebek şampuanı ve zeytinyağı karışımı ile bu işlemi daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu karışım sayesinde makyaj fırçalarınız zarar görmeden temizlenecek ve kirlerinden çabucak arınacaktır. İlk olarak musluk suyundan geçirdikten sonra, fırçalarınızın sayısına göre derin bir kap içerisine bu karışımı hazırlamalı ve yalnızca uçlarını suyun içerisinde karıştırmalısınız. Daha sonra fırçalarınızı durulayıp, kurulama işlemi için kâğıt havluya sarabilirsiniz.

Fırçaların uçlarındaki suları parmaklarınızla sıkarak süzdükten sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Ancak şekil vermeden kurumaya bırakırsanız, uçlarındaki düzensiz görüntüler sizleri de rahatsız edecektir. Fırçaları bir sehpa kenarında veya havlu üzerinde aşağı eğimli olarak bırakabilirsiniz. Doğal formunu bozmadan böylece kurutabileceğiniz makyaj fırçalarınız için fön makinesi kullanmamanız gerekmektedir. Aksi halde makinenin ısını alacak olan makyaj fırçanızdaki kılların yapısı ve formu bozulacaktır. Eğer dik bir şekilde tutarsanız, metal kısımları alacakları sudan ve nemden dolayı zarar görebilir ve zamanla kopmaların yaşanmasına neden olabilir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno