Temizlik Konusunda Her Zaman Yanlış Bilinenler

Temizlik Konusunda Her Zaman Yanlış Bilinenler
23.05.2019
266

Birçok kişi için çok yorucu gelse ve zaman alacağı bilinse dahi temizlik her zaman mecburen yapılması gereken işlemlerden birisidir. Ancak bir mecburiyet oluşturduğu için temizlik gelişigüzel bir şekilde yapılarak, hijyenik bir sonuç elde edilemez. Bu nedenle mutlak bir şekilde bazı noktalara dikkat ederek doğru temizlik yapılmalıdır.

Hatta özellikle temizlik noktasında doğru bilinen yanlışlardan kaçınmak gerekir.

Temizlik gerçekleştireceğiniz zaman öncelikle yaşadığınız alanı hijyenik bir hale getireceğinizi bilerek, kendinizi motive etmeli ve işe bu şekilde başlamalısınız. Ardından doğru bilinen yanlışlardan kaçınarak bilinçli ve disiplinli bir temizlik sağlamalısınız.

Doğru Temizliğin Adımları

Doğru temizlik gerçekleştirmek için hayatınızı kolaylaştıracak sistemlerden doğru zamanda ve şekilde faydalanmanız gerekir.

Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi cihazları ağzına kadar doldurmak ve çok fazla yıkanacak malzeme koymak doğru bir temizlik oluşturmaz. Çünkü deterjan yeterli kadar işlem göstermez ve su yeteri kadar temizlik sağlayamaz. Bu durum hem istenen temizliği ortaya çıkarmaz hem de makine daha kısa bir ömür ile kullanılabilir.

Diğer bir adım olarak temizlik malzemelerini kullanırken, her zaman ölçüsüne dikkat etmeniz gereklidir.

Çok iyi bir temizlik için çok fazla deterjan kullanmak doğru değildir. Deterjan herhangi bir yüzeye dik bir açıyla ve bol miktarda sürüldüğünde yüzeyde yıpranma oluşabilir. Bu nedenle abartı sağlamadan yüzeyde hafif ve sakin bir ovalama ile çok daha iyi bir temizlik elde edebilirsiniz.

Temizlikte Bazı Hatalar

Çabuk kuruyacağı düşünülerek pencereler güneşli havada silindiğinde, halen kirli bir görüntü ortaya çıkabilir.

Tuvalet sistemlerinde klozet ve lavaboları kendi haline bırakmamak gerekir Çamaşır suyu her zaman hijyen sağlamadığı için tuvalet ve lavabo gibi ortamlarda mutlaka fırçalama işlemi de sağlanmalıdır.

Çok Fazla Su Doğru Tercih Değildir

Temizlik gerçekleştirmek için su elbette ki temel malzemedir. Ama suyu çok fazla kullanmak en doğru tercihi sağlamayacaktır.

Özellikle su miktarını ve su sıcaklığını iyi bir şekilde ayarlamalı ve çok fazla su kullanarak temizlik yapmaktan mutlak şekilde kaçınmalıdır.

Farklı bir örnek olarak halıya dökülen bir lekeyi temizlemek için hemen ıslak müdahale etmek doğru değildir. Çünkü taze lekeler hemen yayılabilir.

Bu nedenle leke belirli bir süre kuruduktan sonra kuru bir bez ile leke öncelikle üst kısımdan alınır. Sonra ovma ve silmeden deterjan ile müdahale ederek nazik temizlik yapmak doğru olur.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno