Ankastre Ocak Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli

Ankastre Ocak Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli
29.08.2018
438

Günümüzde ankastre setler hemen hemen bütün evlerin vazgeçilmezi olmuş durumdadır. Ankastre setlerin en çok kullanılan parçalarından biri de hiç kuşkusuz ki ankastre ocaklardır. Bu ocakların temizliği, sağlıklı ve temiz bir ortamda yemek yapabilmek adına önem taşımaktadır.

Klasik ocakların aksine farklı üretim hammaddeleri olan ankastre ocakların temizliği de, aynı şekilde farklı temizlik malzemeleri ve bezler ile yapılmalıdır. Ankastre ocaklarda yemek yaparken meydana gelen taşmalar, sıçramalar ya da akmalar, ocak üzerinde lekelenmelere neden olmaktadır. Bu lekeler görüntü olarak çirkin olduğu kadar, sağlık açısından da sıkıntılara neden olabilmektedir.

Kuruyan yemek ve yağ artıkları zaman içinde böceklenmelere ve sağlıksız bir ocakta yemek yapımına neden olabilmektedir.

Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Ankastre ocakların temizliğinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ocağa dökülen maddelerin kurumadan önce temizlenmesidir. Yemek yapıldığı sırada ocağa damlayan, akan ya da sızan lekeler, hafif nemli olan mümkünse mikrofiber bir bezle silinmelidir.

Ocaktaki lekelerin kurumadan önce silinmesi, lekelerin çok daha kolay çıkmasını sağlamaktadır. Kuruyan lekeleri çıkarmak çok daha zamanınızı alacak bir temizlik işlemidir. Ocak temizliğini bu damlamalar ve akmalar haricinde belirli zaman aralıklarında yapılması gerekir. Nedeni ise hem sağlığımız açısından hem de ocakların görüntüsünün bozulmaması açısından önemlidir.

Ankastre ocakların temizlenmesinde, klasik ocaklar ya da tezgahlarda kullandığımız temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Bu temizlik malzemeleri ankastre ocakların yapısının bozulmasına, üzerinde çizikler meydana gelmesine ve renginde solmalara ya da kararmalara neden olabilmektedir.

Günaydın Temizlik ankastre ocak ve setlerin temizliğinde en uygun temizlik malzemeleri ve bezler ile temizlik işlemlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Ankastre ocaklar için özel olarak üretilen temizlik malzemeleri genellikle püskürtmeli olarak tasarlanmaktadır.

Ocağınızın her köşesine ulaşabilen bu temizlik malzemesinin, mikrofiber bezlerle kullanılması gerekmektedir. Püskürtülen temizlik malzemeleri, mikrofiber bezler ile yavaş yavaş ocak yüzeyine sürülmelidir. Bu işlem ocağın her köşesine uygulandıktan sonra, hafif nemli bir mikrofiber bez ile tekrar ocağın silinmelidir.

Ocak üzerindeki temizlik maddelerinin alınması gerekmektedir. Bu işlemler ile ankastre ocaklarınızı sağlıklı bir şekilde temizlerken, ocağınızda herhangi bir çizilme ya da renk değişimi de meydana gelmeyecektir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno