Elde Bulaşık Yıkamanın Püf Noktaları

Elde Bulaşık Yıkamanın Püf Noktaları
07.03.2019
936

Bulaşık yıkamak hayatınızdan ne kadar zaman götürüyor? Pratik, hijyenik ve tasarruflu yıkama için bulaşık makinelerinin kullanımı yaygınlaşmış durumda. Yine de kimi zaman makine yerine elde bulaşık yıkama yoluna gidebiliyoruz. Bunun altında pek çok neden olabilir. Kimi hanımlar makinelerin yıkama şeklinden memnun kalmayabiliyor kimileri de elde yıkmayı daha pratik buluyor.

Sebebi ne olursa olsun elde bulaşık yıkayacaksanız birkaç hususa dikkat ederek, zamandan, kullanılan su ve deterjandan tasarruf edebilirsiniz. Tasarrufla birlikte elde bulaşık yıkmanın püf noktalarını hatırınızda tutarak tam istediğiniz gibi bir temizlik elde edebilirsiniz. Sizi en doğru yöntemle tanıştırmak için elde bulaşık yıkamanın püf noktalarını sıraladık. İşte adım adım elde bulaşık yıkamanın püf noktaları.

Plan ve Programlama

Altı üstü bulaşık yıkayacakken ne planı demeyin. Her iş için plan ve program yapılması sizi her yönden kazançlı çıkaracaktır.

  • Kullanacağınız malzemeleri belirleyin. Sünger, fırça, ovalama teli, deterjan, eldiven gibi ana malzemeler tek bir yerde istiflenir ise yıkamaya daha kolay başlayabilirsiniz.
  • Yıkama işlemini aşamalara ayırın. Önce yoğun kalıntıları bulaşıklarınızdan temizleyin.
  • İkinci aşamada deterjanlı, bol köpüklü sıcak suda bulaşıklarınızı yıkayın ve bir kenara dizin.
  • Üçüncü aşamada bulaşıklarınızı tüm deterjan artıklarından arınacak şekilde durulayın ve süzülmesi için bırakın.
  • Son aşamada tercihe göre bulaşıklarınızı temiz bir tek kullanımlık kurulama bezi ile kurulayın ve dizin.

Sıcak Su Kullanın

Özellikle yağların tam olarak temizlenebilmesi için sıcak su kullanmaktan kaçınmayın. Sıcak su ve fırça yardımı ile yapacağınız ön yıkamada gıda ve yağ artıklarından daha çabuk kurtulursunuz.

Çok Kirliden Az Kirliye

Deterjanlı suyun bulunduğu leğen içerisine doğrudan çok kirli olan bulaşıkları daldırmayın. En az kirli olandan başlayarak daha kirli olanlara doğru kategorize ederek devam edin. Bu sayede hem daha hijyenik hem de tasarruflu bir yıkama yapmış olursunuz. Hijyen konusunda normalden daha titiz iseniz bulaşıklarınızı 100 derecenin üzerindeki sıcak suda bir müddet bekletebilirsiniz.

Kurulamaya Dikkat

Özellikle leke ve su izi kalmaması için bez ile kurulama tercih edilse de bulaşıkların, hava ile kendi kendilerine kurumaları daha hijyenik bir yoldur. Kurulamayı illa bez ile yapacaksanız, önce bulaşıkların üzerindeki suyun süzülmesini bekleyin ve ardından mümkünse tek kullanımlık bezler ile kurulama yapın.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno