Ev Temizliğinde Kullanılan Deterjanlar Hakkında Önemli Bilgiler

Ev Temizliğinde Kullanılan Deterjanlar Hakkında Önemli Bilgiler
01.04.2019
234

Temizlikte hızlı, etkin ve daha uzun süre kalıcı bir çözüm için yoğun kimyasal içeren deterjanlardan faydalanıyoruz. Pek çoğunun üzerinde doğa dostu yazsa bile cildimize ve sağlığımıza zarar verebilme potansiyeline sahip temizlik ürünlerinin tamamen doğa dostu olduğunu iddia edemeyiz. Bununla birlikte koşulları giderek farklılaşan dünyada, zaman çok önemli bir değer haline geldiği için hemen herkes bu maddelerden faydalanıyor. Hal böyle olunca, temizlik maddelerinden istifade ederken azami dikkat göstermek ve bilinçli tüketim de daha fazla önem kazanıyor. İçeriklerindeki etken maddeleri değişen kimyasal temizlik ürünlerinin kimilerinin birlikte kullanımı da tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Arzuladığınız gibi bir temizlik yaparken kendinize ya da çevrenize zarar vermemek adına yazımıza göz atabilirsiniz. Temizlik ürünleri ve etken maddeleri hakkında sizin için kısa bir bilgilendirme derledik.

Her Temizlik Ürünü Amacına Uygun Alanda Tatbik Edilmeli

Temizlik ürünlerinin üzerlerinde hangi yüzeyler için uygun oldukları açık bir şekilde belirtilmiştir. Fayans, mermer ya da ahşap yüzeyler için kullanılacak temizlik maddelerinin içerikleri birbirinden farklıdır. “Genel kullanıma uygundur” ibaresi bulunmadığı sürece temizlik maddelerini amaçlarına uygun olmayan yüzeylerde kullanmayın. Banyo, tuvalet ve benzeri yerlerdeki özellikle fayans yüzeylerin temizlenmesinde kullanılan deterjanlarda ağartıcı bulunurken, ahşap yüzey temizleyicilerinde ağartıcı bulunmaz. Banyo temizlik ürünü ile ahşaplarınızı mahvedebilir, ahşap temizlik ürünü ile fayanslarınızı kirli ve kalıntılı hallerinden kurtaramayabilirsiniz. Bu nedenle doğru temizlik ürününü, doğru yüzeyde kullanın.

Temizlik Ürünlerini Birbirine Karıştırmayın

Daha etkili bir sonuç alabilmek adına pek çok kişi çok tehlikeli olan temizlik ürünlerinin karıştırılması yöntemine başvurmaktadır. Yaralanmalar, zehirlenmeler ve hatta ölümlerin yaşanılması böyle durumlarda kaçınılmaz olabilir. Özellikle çamaşır suyu ve tuz ruhu konusunda azami dikkat gösterilmeli. Çamaşır suyunu kesinlikle herhangi bir temizlik ürünü ile karışıma sokmayın. Sirke, amonyak, klozet temizleyiciler ve alkol ile çamaşır suyunu kesinlikle bir araya getirmeyin. Bu maddeler ile çamaşır suyu karıştırıldığında kloroform ve kloramin adı verilen buhar açığa çıkar. Bu buharlar ciltte, solunumda ve gözlerde ciddi sıkıntılara yol açar. Tıkanıklık açıcı ürünlere de kesinlikle başka bir doğal ya da kimyasal temizlik maddesi eklemeyin. Ayrıca sirke ve karbonatı kapalı bir kapta kesinlikle karıştırmayın. Karbonat ve sirke karışımı ile açığa çıkan gaz kapalı kaplarda sıkışmaya ve patlamaya neden olabilir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno