Karbonat ile Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karbonat ile Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
14.04.2020
519

Her evin ihtiyacı olan pratik temizlik malzemeleri arasında karbonat yer almaktadır. Mutfak başta olmak üzere diğer alanların temizliğinde de kullanılan ve kimyasallardan uzak durmak isteyenlerin işini kolaylaştıran karbonat ile ev temizlerken dikkatli olmanız gereken yerler bulunmaktadır. Tıkanmış lavaboların açılmasında, gümüşlerin parlatılmasında, lavabo ve klozet parlatılmasında ve banyodaki küflerden arındırmak istediğiniz alanlarda kullanabileceğiniz karbonat ile hazırlayacağınız karışımlarda dikkatli olmanız gerekmektedir. İşte sizlere karbonatla ev temizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımızda aktaracağız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karbonat Karışımlarını Hazırlarken Dikkat! Her ne kadar zararlı bir etkisi olmasa da, karbonat karışımlarının kapalı alanlarda saklanması kabın patlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle karbonat ve sirke, limon gibi malzemeleri kullanarak hazırlayacağınız karışımın neden olacağı gaz salınımını engellemek için yalnızca kullanacağınız kadar karışımı hazırlamalısınız. Ayrıca bu karışımları kullanırken sert hareketlerden kaçınmalı ve yumuşak ovalama hareketlerini tercih etmelisiniz. Çeşitli olumsuzluklardan kurtulabilmek için artan karışımlarınızı kapalı kaplarda saklamayı aklınızdan çıkarmalısınız.

Gümüş ve Altınlarda Aşındırıcı Özelliğine Dikkat! Çizilmelere ve aşınmalara açık olan karbonatla temizleyeceğini ürünler arasında altın, gümüş ve altın kaplama olan eşyalarınıza yer vermemelisiniz. Bu tip eşyaların temizlenmesi için profesyonel destekleri almanız önerilmektedir. Her ne kadar gümüşlerinizin temizlenmesinde kullanacağınız bir malzeme olsa da, antik gümüş özelliğinde olan eşyalarınız için uzman kişilere başvurmanız gerekmektedir. Altın kaplama olan eşyalarınızın pul pul dökülmemesi için de aynı şekilde tek başınıza işlem yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Dolgu ve Mermer Yüzeylere Dikkat! Mermer yüzeylerde aşınmaya neden olan karbonatla temizliğin bu tip alanlarda ve dolgu malzemelerin bulunduğu kısımlarda kullanılmaması önerilmektedir. Sabun, su ve bulaşık süngeri yardımıyla temizliğinizi tamamlamalı, aksi halde yüzeylerinizin zarar göreceğini unutmamalısınız. Tezgahlarınızda veya mermer yüzeye sahip olan alanlarınızda paslanmaları önlemek için dikkatli olmanız gereken bir noktadır.

Alüminyum Tencerelerde Oksitlenmeye Dikkat! Mutfakta sıklıkla kullandığınız alüminyum tencerelerinizin kötü görünmemesi ve şeklinin bozulmaması için temizlerken karbonattan uzak durmanız gerekmektedir. Karbonat, metal yüzeylerde oksitlenmelere neden olarak, görünümlerinin ve renginin değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle güvende olabilmek için yalnızca bulaşıklar için kullandığınız deterjanı ve su karışımını kullanmanız yeterli olacaktır.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno