Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?
20.10.2014
853

Temizlik her ortam için mutlaka yapılması gereken ve en önemli unsurlardan biridir. Özellikle ev temizliğinin düzenli olarak yapılması evde yaşayan insanların hem sağlığı hem de mutlu bir hayat sürmesi açısından çok önemlidir. Peki en uygun temizlik nasıl yapılır?

Ev Temizliği

Her şeyin tozunu almak ve her şeyi silmek için koşuşturmayın. Bu etkisiz bir temizlik yöntemidir. Bunun yerine bir süre boyunca tek bir oda veya bölge temizliği ile ilgilenmek yerinde olur. Bayanlar için en önemli mekanlardan birisi mutfaktır. İlk önce mutfaktan başlamak, işin çoğunu bitirmekle eşdeğerdir.

Mutfak Temizliği

Mutfak, yemeği hazırlandığı yer olduğundan mikroptan arındırılması için çok dikkat edilmelidir. Aşağıdaki temizlik sırasını takip edebilirsiniz:

Mutfağınızı temizlemeye başlamadan önce mutfak temizlik ürünlerini hazırlayın. Temizlik esnasında açıkta yiyecek maddesi olmamasına özen gösteriniz Buzdolabı ve fırın gibi elektrikli aletleri (mutlaka fişlerini çekiniz) temizlemekle başlayın.

Derin dondurucunun sıcaklık ayarını kapatın ve içerideki bütün yiyecekleri çıkartın. Tablaları çıkartın ve bir sünger yardımıyla temizleyin. Buzdolabının dışı gibi içini temizlemek için de süngerden yararlanın. Fırınınızı da silerek ya da ovarak temizleyebilirsiniz.

Mutfağınızın tavan ve duvarlarını temizleyin. Örümcek ağlarını temizleme için süpürge ya da örümcek ağı temizleyici kullanın. Duvarları sprey yağ çöz sıkarak süngerle siliniz ve sade su ile durulayınız. Dolapları boşalttıktan sonra sprey şeklindeki deterjanınızdan sıkarak bir toz beziyle temizleyin.

Yukarıda yazılanların hepsi yapıldıktan sonra tabanı bezle veya paspas yardımı ile silebilirsiniz. Zemin temizlik suyunun içine kokulu deterjan koyarsanız hem temiz hem hoş kokulu bir mutfağa sahip olursunuz.

Banyo Temizliği

Mutfağınızı temizledikten sonra banyoyu ele almanız yerinde olur. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Tuvaleti (klozeti) klor bazlı, çamaşır suyu veya bu iş için üretilmiş bir temizlik çözeltisi yardımı ile temizleyin. Çözeltiyi tuvalete dökün ve bir süre sonra durulayın.

Tuvaletin oturma kısmını temizlik çözeltisine batırılmış bir süngerle silin. Sade su ile durulayıp bir bezle kurulayın. Banyonun zeminini süpürdükten sonra duvarlar ve zemin içinde aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Temizlik esnasında kesinlikle çamaşırsuyu, klorak, domestos vb. ile porçöz, kirçöz, tuzruhu gibi asitleri karıştırmayın. Bu karışımlardan çıkan zehirli gazlar insan sağlığı açısından kesinlikle çok tehlikelidir. Ölümcül olabilir.

Zemin Temizliği

Eğer evinizin zemini parke ise ahşap temizleyici kullanmanız doğru olur. Başka bir seçenek olarak da tozu almak için elektrikli süpürge ya da nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Raf ve Dolap Temizliği

Dolaplardaki eşyaları boşaltın ve temiz bir bezle silin. Temizledikten sonra yeniden düzenlemeyecekseniz eşyaları eski yerlerine koyduğunuzdan emin olun.

Halı ve Pencere Temizliği

Pencere camlarını lastik çekçekler yardımı ile temizleyin ve amonyak bazlı temizlik ürünleri kullanmanız parlaklık açısından iyi sonuç verecektir. Temizlik suyuna biraz amonyak katabilirsiniz ya da bulaşık deterjanı kullanınız.

Halı ve kilimlerinizi elektrikli süpürgeyle süpürün. Halı silmek etkisiz bir temizlik yöntemidir. Gereksiz bir zaman kaybı ve yorgunluktan başka hiçbir işe yaramaz.

Halı sadece üzerine bir şey döküldüğü zaman anında müdahale amacıyla ve sadece su ile silinmelidir. Fakat kızlar annelerinden edindikleri alışkanlıkları kolay kolay terk edememektedirler.

İlla ki silmek istiyorsanız çok az arap sabunu ile silmelisiniz. Diğer deterjanlar (halı şampuanları da dahil) durulama yapılamadığı için halının üzerini yapış yapış bırakmaktadır. Bu da halılarınızın çok çabuk bir şekilde pislik toplamasına sebep olmaktadır.

Her oda ve her eşyayı temizledikten sonra çamaşırlarınızı yıkayıp, kurutmaya konsantre olabilirsiniz. Her bir eşya için bir yer ayırarak evinizin her yanına dağılan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Onları bir kutuya koyun ve kilere yerleştirin.

Eğer bütün ipuçlarını aklınızda tutar ve ailenizdekileri odalarını temizlemeye dâhil ederseniz, evinizi temiz tutmanın göründüğü kadar zor olmadığının farkına varacaksınız. Ya da her şeyi olduğu gibi bırakın ve bizi arayın. Ege Temizlik bu işi sizin yerinize yapsın sizde zamanınızı sevdiklerinize ayırın.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno