Yastık Temizliği Nasıl Yapılır?

Yastık Temizliği Nasıl Yapılır?
08.07.2019
399

Yaşam ve uyku kalitesini arttıran yastıklar, zamanla teninize temas etmesi sonrasında toz, deri parçası veya saçlardan dolayı kirlenmektedir. Hijyen ve bakımı oldukça önemli olan yastıklarda, iyi bir temizlik yapılmaması durumunda alerji sorunu yaşayabilirsiniz.

Kişiye göre değişen yastık çeşitleri, yıkama ve temizlik bakımından farklılık gösterebilmektedir. Her birinin temizliği açısından farklı bir püf nokta bulunmakta ve buna uygun temizlik yapılmaktadır. Kaz tüyü, pamuk, yün veya elyaf gibi çeşitlerde karşımıza çıkan yastıkların iyi bir şekilde temizlenmemesi bakteri üretimini hızlandırmakta ve koku ile sararma meydana gelebilmektedir.

Yastık temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, yıkama sonrası iyi bir kurulamadır.

Sağlıklı bir şekilde kurutulmayan yastıklarda bakteri üretimi artmaktadır. Bu nedenle yastıklarınızı iyi ve düzgün bir şekilde kurutmaya özen göstermelisiniz. Güneş veya kalorifer gibi ısı etkenleri ile kurutabileceğiniz yastıklarınızı sık sık havalandırmaya özen göstermelisiniz.

Yastık Çeşitlerine Göre Temizlik Yöntemleri

Yastıklarınızı temizlemeden önce mutlaka etiket kontrolü yapmalı ve uygun şartlarda yıkamaya özen göstermelisiniz. Oldukça farklı çeşitler üzerinden karşınıza çıkan yastıklar arasında, en yaygın olarak kaz tüyü, elyaf veya silikon tarz yastıklar kullanılmaktadır. Kaz tüyü yastıklar genellikle doğal içeriklerinden ve anti-alerjik olması nedeniyle tercih edilmektedir. İlk olarak kuru temizleme yöntemi tercih ederek temizlemeniz gereken bu yastık çeşidini, ayrıca 30 derece sıcaklıkta iyi bir deterjanla yıkayabilirsiniz.

Elyaf ve silikon yastıklar; en hızlı ve rahat biçimde temizlenebilen yastık çeşitleridir. Kısa programda 30 derecede yıkayabileceğimiz bu yastıklarda, fazla deterjan koymamaya özen göstermeniz gerekmektedir. İyi bir sıkma işlemi sonrasında açık havada bunları hızlı ve güzel bir şekilde kurutabilirsiniz.

Viskon yastıklarınızı da yıkamadan vakumlayarak temizlemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Sadece vakumlama durumunda temizlenebilecek bu yastıklarda, kir ve leke var ise ıslak bir bez ve deterjan ile temizleme yapmaya özen göstermelisiniz.

Yün ve pamuk yastıkları temizlerken çamaşır makinesi kullanamazsınız. Eğer çok kirli ise ve yıkamak lazımsa, bu yastıkları el ile ve soğuk suda yıkanması gerekmektedir. Liflerini kabarttıktan sonra tekrar yastık haline getirerek kullanabilirsiniz.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno