Asla Karıştırılmaması Gereken Deterjanlar Hangileri?

Asla Karıştırılmaması Gereken Deterjanlar Hangileri?
23.07.2019
496

Ev temizliği amacıyla kullanılan deterjanlar, eski tip ürünlere göre yapısal olarak farklılık göstermektedir. Temizlik konusunda doğal ürün kullanımı seçenler dahi inatçı lekeler ve büyük sorunlarda bu ürünleri kullanmak zorunda kalmaktadır. Etkileri oldukça güçlü olan bu deterjanlar, bazı kurallara uygun olarak kullanılmalıdır. Bu ürünler kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Leke çeşitleri ve yüzeylere uygun olarak seçenekleri bulunan deterjanların, etken maddeleri de farklılık gösterebilmektedir. Yüzey temizliklerinde kullanılan malzemeler, yüzeyin cinsine uygun olarak değişim gösterebilmektedir. Örnek olarak seramik yüzey ile ahşap yüzeylerde kullanılan malzemeler aynı değildir.

Bu deterjanlar, yüzeye zarar vermeyecek etken maddeler içermektedir. Banyo temizliklerinden etkisi yüksek malzemeler kullanılırken, laminant yüzeylerde daha hafif etkili malzemeler kullanılmaktadır. Bu ürünleri birbirine karıştırmanız durumunda daha iyi temizlik yapamazsınız. Eğer bu şekilde bir girişim yaptıysanız, seramik veya laminant yüzeylere zarar verebilirsiniz. Oldukça tehlikeli olan bu durum sonunda sadece hijyen sorunu değil, sağlık sorunu da yaşayabilirsiniz.

Özellikle deterjanların arkasında yazan önemli kurallara dikkat etmezseniz, cilt, el, ayak, boğaz veya solunum yollarında sorunlar meydana gelmektedir. Akciğer ve solunum yollarınızda sıkıntı yaratan bu karışımlar, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Karıştırılmaması Gereken Temizlik Malzemeleri

Ev temizliği yaparken farklı alanlarda farklı deterjanlar kullanmaya dikkat etmeli ve bu karışımları birbirlerine karıştırmamaya özen göstermelisiniz. Sizlere zararsız gibi gelen bu karışımlar, büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Örnek olarak ev temizliklerinde sık kullanılan çamaşır suyu ile sirken, alkol veya farklı çeşitte deterjanlar kesinlikle karıştırılmamalıdır. Temizlik yaparken tek bir ürün kullanmaya özen göstermeli, sağlığınıza sıkıntı olacak uygulamalarda uzak durmalısınız.

Ayrıca tuz ruhu gibi oldukça etkili temizlik malzemelerini de hiçbir ürün ile karıştırmamaya özen göstermelisiniz.

Bunun yanı sıra doğal temizlik malzemeleri arasında da sağlığa zarar veren karışımlar meydana gelmektedir. Bu karışımlar arasında özellikle karbonat ve sirke kapalı bir kap içerisinde karıştırılırsa evde gaz patlamalarına neden olabilmektedir. Bunun için ağzı açık kaplarda karışım yapmaya dikkat etmelisiniz.

En güvenli temizlik yönteminin her zaman tek ürün kullanmaktan geçtiğini unutmayın.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno