Mutfaklarda Pratik Temizlik Nasıl Sağlanır?

Mutfaklarda Pratik Temizlik Nasıl Sağlanır?
11.06.2019
555

Dolap, tezgah ve beyaz eşyalar gibi birçok ince ayrıntı barındıran mutfak alanında temizlik gerçekleştirmek hem zor hem de yorucu bir işlem oluşturur. Ancak çok fazla yorulmadan bazı pratik noktaları kullanmanız ile mutfaklarınızda etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Mutfak temizliğine başlamak istediğinizde, öncelikle pratik bir kullanım oluşturan ev aletlerine dikkat etmeli ve temizliğe bu noktalardan başlamalısınız. Örneğin, her mutfakta bulunan buzdolabı sürekli bir şekilde temiz tutulmalı ve gıdalar korunmalıdır. Bu amaç ile buzdolabı raflarında streç film kaplama işlemi uygulanabilir.

Buzdolabında streç film kullanmak yerine buzdolabının içini boşaltıp fişini çekerek, sirke veya karbonatlı su kullanarak net bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ardından kuru bir bez ile buzdolabını sildiğinizde, tamamen temizlik elde edilerek kullanım sağlanabilir. Fırın ve ocak gibi beyaz eşyalarda da yağ ve lekeleri çözebilmek için ılık durumda tuz serpip gazete kağıdı ile ovarak temizlik sağlayabilirsiniz.

Doğal Ürünler Sayesinde Net Yüzey Temizliği

Lavabo, tezgah veya zemin gibi doğal yüzeyleri temizlemek için yine doğal malzemeler kullanmanız daha faydalı olacaktır. Örneğin, lavabodaki leke ve kirlerden kurtulmak için sirke kullanılabilir. Biraz karbonat dökülerek limon posası ile ovma yapılabilir.

Tezgah üzerinde birikmiş leke ve kirleri temizlemek için bir çatal ucuna nemli bez takarak, temizlik sağlayabilirsiniz. Mutfakta sürekli temizlik gerçekleştirdikten sonra sünger ve mutfak bulaşık teli ürünlerini kuru ve temiz tutmanız da önemlidir. Sünger ürünlerini kağıt kurutucular üzerinde bekleterek sağlıklı kullanımı uzatabilirsiniz.

Tezgah kısmında yer alan tepsi ve tencere gibi eşyalarda bulaşık teli ile temizlik gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik tellerini dışarıdan satın almak yerine file veya meyve sebze filelerini bir bulaşık teli olarak kullanabilir ve hem tencere, tava hem de mutfak dolabı temizliğinde kullanabilirsiniz. Bu temizlik işlemleri için karbonat ve sebze yağları ile karışım gerçekleştirerek dolap temizliği sağlanabilir.

Mutfak Temizliği İçin Püf Noktaları

Her evde sağlıklı tüketim için bulundurulan sirke, bulaşık üzerindeki birçok kir ve lekenin çıkarılması için kullanılabilir. Çaydanlıklarda sirkeli suyla kaynatma yapılabilir. Sürahilerde sirke ve tuz karışımı ile sıcak su kullanılarak temizleme sağlanabilir. Temizlik sonrası mutfakta koku kalmaması için ocakta sirkeli su kaynatmak yeterli olabilir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno