Pratik Yastık Temizliği

Pratik Yastık Temizliği
29.05.2019
519

Uyku sırasında kullanılan yastıkların çok hassas şekilde temizlenmesi gerekir. Fakat ev sahipleri genellikle yastık kılıflarını yıkarken, yastık temizliğini bazen senede bazen bir kaç senede bir yapar!

Özellikle kullandığınız yastığın türüne göre temizlik işlemi bazen her sene defalarca yapılması gereken bir işlemdir.

Yüz ve saç kısımları sürekli bir şekilde yastık ile temas ettiğinden dolayı yaz ayları gibi dönemlerde terleme ve saç dökülmesi gibi noktalara karşı hem yastık kılıfları hem de yastıklar çabuk bir şekilde kirlenir.

Bu nedenle yastık temizliği sık sık yapılmalı ve içerisinde bakteri üremesi gibi noktalara karşı önlem alınmalıdır.

Yastık temizliği gerçekleştirilirken, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın en doğru işlem yastığın doğru kurutulması ile sağlanır. Yani yastık yıkandıktan sonra tam olarak kurutulmadan tekrar kullanılırsa, daha büyük bir kirlilik ve bakteri üreme riski ortaya çıkar. Özellikle yastığın tamamen kurumasına özen gösterin ve sonrasında kullanma işlemine tekrar başlayın.

Hangi Yastık Türü Nasıl Temizlenmelidir?

Evlerde genellikle yün veya pamuk yastıklar sık sık tercih edilse de artık elyaf, visco veya silikon yastık kullanımları da çok sık şekilde görülmektedir. Bu nedenle kullandığınız yastığın türüne göre temizlik yöntemleri birbirinden ayrılır.

Örneğin yün veya pamuk yastık kullanımı gerçekleştirdiğinizde, geleneksel bir şekilde temizlik sağlamanız gerekir. Bu tip yastıklar çamaşır makinesinde yıkanamayacağı için içerisinde bulunan malzeme çıkartılarak, el yordamı ile yıkanır. Yıkama sonrasında güneşli ortamda kurutma gerçekleştirildikten sonra yeniden dövülerek kabartılır ve yastık doldurulur.

Elyaf veya silikon yastıklarda temizleme işlemi ise çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bu tip yastıklar 30 derece sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkanabilir. En önemli nokta her yastığın ayrı ayrı yıkanması ve ardından güneşli ortamda iyice kurutma yapılmasıdır.

Visco yastık ürünleri ise genellikle yıkanması önerilmeyen, vakumlama ile temizlik yapılması önerilen yastıklardır.

Bu yastıklar yıkama işleminde bozulacak bir yapı gösterdiğinden, nemli bir bez ile silinebilir ve kokusu uzaklaştırılabilir. Ancak çok fazla kirlenmiş visco yastıklarda soğuk su kullanarak ve el sabunu ile yıkama yapılabilir.

Yastık kullanımında hangi türü tercih ederseniz edin, sık sık kirlenmemesi için üzerine tek bir kılıf yerine üst üste iki kılıf takarak, kullanım sağlayabilirsiniz. Bu sayede yastık kılıfı ne kadar kirlenirse kirlensin, yastık içine toz ve kir ulaşamayacağı için temizlik işlemi yapmadan daha uzun süre yastık kullanımı sağlanabilir.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno