Yanmış Tencere Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Yanmış Tencere Temizliği Nasıl Yapılmalı?
25.02.2020
507

Tencerelerin dibini yakmak yalnızca acemi aşçıların işi diye düşünebilirsiniz. Ancak her insanın başına gelebilecek olan bu durum, anlık dalgınlıklar neticesinde veya başka bir işle uğraşmaktan kaynaklanabilir. Mutfaktan kötü kokuların gelmesiyle birlikte koşarak panikle ocağın altını söndürebilirsiniz. Ancak geç kalmışsanız, en sevdiğiniz tencereniz çoktan simsiyah olmuştur. Böyle bir durumda tencerenizi bir daha kullanmayacağınızı düşünerek çöpe atarsanız paralarınıza yazık olur. Bu yazımızda yanan tencerelerinizi yeni gibi kullanmanızı sağlayacak olan bazı pratik bilgileri aktaracağız. Tencerelerinizin cinsine göre değişecek olan yöntemleri uygulayarak sizler de paralarınızın boşa gitmesini önleyebilirsiniz.

Yanmış Teflon Tencerelerin Temizliği

Teflon tencerelerinizin dibini tutturduğunuzda temizlemek amacıyla iki yöntemi kullanabilirsiniz. Kazımaya ve telle ovmaya duyarlı olan bu tip tencerelerinizi hasarsız bir şekilde temizleyebileceğiniz yöntemlerde ilk olarak yanık kısımların üzerini suyla kaplamanız gerekecektir. İçerisine bulaşık makinesi deterjanından ekledikten sonra kaynatmalı ve bir gece bekletmelisiniz. Daha sonra tahta kaşık yardımıyla kolayca yanık olan kısımların çıkarılacağını göreceksiniz. Hemen ardından deterjanla pırıl pırıl hale getirebilirsiniz. İkinci yöntemde ise ilk olarak tahta kaşıkla temizledikten sonra 1 su bardağı karbonat ve bir miktar suyu ekledikten sonra bir gece bekletmeniz gerekecektir. Hemen ardından tahta kaşık ve sünger yardımıyla yanıklardan kurtulacağınızı görebilirsiniz.

Yanmış Çelik Tencerelerin Temizliği

Çelik tencerelerinizi yanık durumlarından kurtarmak için temizlikte ihtiyacınız olan en uygun ürün sirkedir. Bir gece sirkeli suda beklettikten sonra ertesi gün ovarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Bununla birlikte teflon tencerelerin temizlenmesinde kullanılan yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Yanmış Emaye Tencerelerin Temizliği

Tencerenin soğuduğundan emin olduktan sonra sıvı bulaşık deterjanı ile köpürtün ve bir gece bekledikten sonra süngerle ovun. Hiç beklemeden parlatmak istiyorsanız karbonat veya, bir ölçü tuz ile iki ölçü limon suyunda bir süre beklettikten sonra ovarak aynı gün içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Yanmış Dökme Demir Tencerelerin Temizliği

Çamaşır deterjanını ve yanığın üzerini kapatacak miktarda suyu tencerenin içerisine dökün ve birkaç dakika kaynatın. Arkasından ovma süngeriyle temizlemeye başlayın. Sizlere her evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz yanmış tencere temizliğinden söz ettik. Bununla birlikte piyasada satılan özel üretilmiş krem deterjanları yanmış yerlerin üzerinde birkaç saat beklettikten sonra kolayca sökülmesini sağlayabilirsiniz.

Whatsapp
Günaydın Temizlik
Günaydın Temizlik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
porno